angle-left افزایش ۳۰۰ درصدی سرمایه گذاری صنعتی و رشد بیش از ۲۸ درصدی اشتغال پروانه‌های بهره‌برداری در ۱۰ ماه امسال/به دنبال تمرکز منابع بخش صنعت در بانک‌های حامی تولید هستیم
معاون امور صنایع وزارت صمت در اردبیل از رشد ۳۸ درصدی جوازهای تاسیس صادره صنعتی در ۱۰ ماه امسال خبر داد.

به گزارش شاتا، مهدی صادقی نیارکی در همایش فعالان بخش خصوصی و تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان اردبیل، با بیان این مطلب، افزود: در ۱۰ ماهه امسال بیش از ۳۱ هزار فقره جواز تاسیس صنعتی صادر شد، این در حالی است که تعداد جواز های تاسیس صادره در کل ۴۰ ساله اخیر ۷۷ هزار مورد بوده است.

رشد ۸ درصدی صدور پروانه های بهره برداری از لحاظ تعدادی

وی همچنین با اشاره به رشد ۸ درصدی صدور پروانه های بهره برداری از لحاظ تعدادی، تصریح کرد: در ۱۰ ماهه امسال ۵ هزار و ۷۰۰ واحد /بنگاه صنعتی به بهره برداری رسیده است که رشد ۸ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد بودیم.

رشد بیش از ۲۸ درصدی اشتغال پروانه های بهره برداری در ۱۰ ماه امسال

معاون امور صنایع وزارت صمت ادامه داد: در حوزه اشتغال پروانه های بهره برداری در ۱۰ ماه امسال نیز رشد بیش از ۲۸ درصدی داشته‌ایم و بالغ بر ۱۷۰ هزار نفر در ۵ هزار و ۷۰۰ واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری، مشغول به کار شده اند.

افزایش ۳۰۰ درصدی سرمایه گذاری صنعتی در ۱۰ ماه امسال

صادقی نیارکی به افزایش ۳۰۰ درصدی سرمایه گذاری صنعتی در ۱۰ ماه امسال اشاره کرد و گفت: در ۱۰ ماهه امسال ۱۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش صنعت انجام شده است و فقط ۲۸ طرح صنعتی و بزرگ بالغ بر ۱۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داشته اند.

رشد ۷۰ درصدی پروانه های بهره برداری صادره در استان اردبیل

وی با اشاره به برش استانی این آمارها در خصوص استان اردبیل نیز بیان کرد: تعداد پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده در این استان سال گذشته ۱۳۲ فقره بوده و در ۱۰ ماه امسال ۲۱۷ واحد، پروانه بهره برداری گرفته اند که رشد ۷۰ درصدی را استان اردبیل تجربه کرده است.

رشد ۹۰ درصدی سرمایه گذاری صنعتی در اردبیل

معاون امور صنایع وزارت صمت با اعلام رشد ۳۷ درصدی اشتغال پروانه های بهره برداری اردبیل نیز بیان کرد: بیش از ۶ هزار و ۶۷۰ نفر در ۱۰ ماهه در این راستا مشغول به کار شده اند. همچنین سرمایه‌گذاری صنعتی نیز ۹۰ درصد رشد داشته است و امسال بیش از یک‌هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صنعتی را در این استان شاهد بوده ایم.

بازگشت بالغ بر یکهزار و ۴۰۰ واحد راکد در شهرکها و نواحی صنعتی به چرخه تولید

صادقی نیارکی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هدف گذاری برای احیای ۱۵۰۰ واحد از ۹ هزار واحد صنعتی راکد و نیمه فعال در شهرکها و نواحی صنعتی کشور گفت: خوشبختانه بالغ بر یکهزار و ۴۰۰ واحد در استان‌های سراسر کشور به مدار تولید برگشته اند که استان اردبیل با احیای ۵۶ واحد با مجموع اشتغال ۱۲۰۰ نفر نیز در این آمار سهیم بوده است.

تحقق داخلی سازی ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری در ۱۰ ماهه امسال

وی با اشاره به شروع نهضت ساخت داخل از سال ۱۳۹۸ بیان کرد: می‌خواهیم ظرف مدت سه سال، ۱۰ میلیارد دلار از ۲۵ میلیارد دلار واردات مواد اولیه، اجزا، قطعات و تجهیزات را داخلی سازی کنیم که در ۹ ماهه امسال ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از این آمار محقق شده است.

رشد حدود ۲۰ درصدی صادرات در ۱۰ ماهه امسال

صادقی نیارکی در ادامه با بیان اینکه در ۲۰ رشته از ۲۸ رشته فعالیت صنعتی رشد مثبت داشتیم، اضافه کرد: صادرات حدود ۲۰ درصد در ۱۰ ماه امسال نسبت به سال قبل رشد داشته است و واردات نیز ۲۰ درصد کاهشی بوده است.

وی اضافه کرد: در ۱۰ ماه امسال حدود ۳۰ میلیارد دلار واردات انجام شده است که این رقم در ۱۲ ماهه سال گذشته ۴۳ میلیارد دلار بوده است.

به دنبال تمرکز منابع بخش صنعت در بانک‌های حامی تولید هستیم

معاون امور صنایع وزارت صنعت در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: به دنبال تمرکز منابع بخش صنعت در بانک‌هایی هستیم که بیشترین حمایت را از این حوزه دارند.

صادقی نیارکی گفت: در این راستا تفاهم‌نامه‌ای بین ایمیدرو، بانک صنعت و معدن و معاونت طرح و برنامه وزارتخانه برای ترکیب منابع شرکت‌های بزرگ و بانک صنعت و معدن و رسیدن به عدد ۱۲ هزار میلیارد تومانی نزد این بانک منعقد شده است.

استفاده از ظرفیت‌های ماده ۳۰ قانون رفع موانع تولید

وی همچنین بر استفاده از ظرفیت‌های ماده ۳۰ قانون رفع موانع تولید برای هدایت سرمایه‌های سرگردان به سمت تولید و اشتغال تاکید کرد.

تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان اردبیل

در پایان این همایش از صادرکنندگان نمونه استان اردبیل با حضور مهدی صادقی نیارکی «معاون امور صنایع وزارت صمت»، علی رسولیان « معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران»، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فعالان اقتصادی تقدیر به عمل آمد.