angle-left بزرگترین دغدغه بنگاه‌های اقتصادی تأمین مالی است
معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت گفت: موضوع تأمین مالی دغدغه ای است که بالای 60 درصد بنگاه‌های تولیدی با آن درگیر هستند.

به گزارش شاتا، سید مهدی نیازی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، افزود: عموماً طرح هایی که برای تامین مالی به بانک ها معرفی می شوند و یا خود آنها به یانک ها رجوع می کنند، دو بخش تسهیلات باید دریافت کنند که بخشی تسهیلات سرمایه ثابت و بخشی هم تسهیلات سرمایه گردش است،عموماً مشکلاتی که برای این طرح ها اتفاق می افتد تامین مالی ناقصی است که در نظام بانکی انجام می شود.

وی تصریح کرد: ممکن است طرح به علل مختلف با زمان مواجه شود مثلا یک سال به دوره اجرای طرح، اضافه شود و در عمل، دوره تامین مالی و هزینه های اجرای طرح، افزایش پیدا می کند و زمانی که طرح به بهره برداری می رسد و نوع قرارداد، عوض می شود عموماً بانک ها در تامین مالی سرمایه در گردش دچار چالش می شوند و تامین مالی سرمایه در گردش بنگاه، ناقص اتفاق می افتد و تولید، ناقص شکل می گیرد و قیمت تمام شده دچار مشکل و واحد تولیدی در بازپرداخت اقساط، دچار مشکل می شود.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت ادامه داد: مطالعه ای انجام نشده است که چه میزان از بدهی های ایجاد شده، ناشی از قصور بنگاه است و یا قصور نظام بانکی و یا قصور هر دو است.

نیازی با اشاره به اینکه کارگروه های ستاد تسهیل در هر استان، مسئول بررسی مشکلات واحدهای تولیدی هستند گفت: این کارگروه ها، بدهی های بانکی بنگاه ها را بررسی می کنند و اگر بنگاه به علل غیر معمول، امکان بازپرداخت اقساط را نداشته باشد، آن ها را استثناء می کنیم تا بانک با آن ها تعامل کند اگر به هر علتی از این مرحله گذر کنیم و بنگاه دوباره نتوانست باز پرداخت اقساط را انجام دهد در گام دوم، بانک ها, باید وثایق خارج از طرح را تملک کنند و نباید در این ابتدای کار، شرایط بنگاه را به گونه ای سخت کنند که دچار توقف یا تعطیلی شود.

وی اضافه کرد: برخی اوقات، بانک ها به این مصوبات توجه کافی نمی کنند و اقدام به تملک واحد تولیدی می کنند یا شرایط بازپرداخت اقساط را به گونه ای سخت می کنند که بنگاه، قادر به بازپرداخت اقساط نیست.

تأمین مالی، بزرگترین دغدغه بنگاه های اقتصادی

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت گفت: موضوع تأمین مالی دغدغه ای است که بالای 60 درصد بنگاه ها با آن درگیر هستند.

نیازی در ادامه برنامه افزود: یک سری واحدهایی هستند که از امروز به قبل تملک شدند که بر اساس آخرین آمار هزار و 793 واحد می باشند ولی برآورد این است که در 6 ماهه امسال حجم تملک ها افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: مثلاً یکی از بانک ها حدود 60 واحد تملک داشته ولی الآن یکصد واحد به این عدد اضافه شده است.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت گفت: موارد زیادی داشتیم که بنگاه اقتصادی فعال بوده ولی بعد از تملک تعطیل شده است.

نیازی خاطر نشان کرد: اگر واحدها در تملک بانک باقی بمانند و اقاله اتفاق نیفتد ممکن است دیگر به چرخه تولید هم بازنگردند.

وی تصریح کرد: موضوع تأمین مالی دغدغه ای است که بالای 60 درصد بنگاه ها با آن درگیر هستند، البته در زمان هایی که ثبات اقتصادی داریم دچار این عوارض نمی شویم و بر اساس تورمی که در شرایط کشور داریم نقدینگی خواهی به شدت در حوزه تولید افزایش پیدا می کند.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت گفت: نرخ سود تسهیلات مسأله ای است که باید حل شود، مثلاً یک تسهیلات 8 میلیاردی وقتی به 38 میلیارد می رسد قطعاً بنگاه در بازپرداخت آن دچار مسأله می شود و همه معادلات اقتصادی را به هم می زند.

نیازی افزود: در کنار راهکارهایی مثل نظام اعتبارسنجی، اهلیت سنجی و بررسی طرح ها یک طرحی را با همکاری بانک مرکزی دنبال می کنیم .بانک مرکزی دستورالعمل شیوه تأمین مالی زنجیره تامین را هفته گذشته ابلاغ کرد و یک دستورالعمل تکمیلی دارد که قسمت فناوری اطلاعاتبانک مرکزی به زودی ابلاغ خواهد کرد .

وی گفت: ما با 7 بانک تعاملات را شروع کردیم که عملیاتی خواهد شد، شیوه کار به این صورت است که تسهیلات تأمین مالی در یک زنجیره تأمین به صورت مشخص بر اساس فاکتورهایی که در سامانه جامع تجارت احراز می شود بر اساس نظام فاکتوری پرداخت می شود که به صورت آزمایشی در هفته گذشته با بانک صنعت و معدن و تعدادی بنگاه عملیاتی کردیم و امیدواریم اگر این روش تأمین مالی اتفاق بیفتد هم انحراف منابع به سمت صفر حرکت و هم نقدینگی خواهی بخش تولید کاهش پیدا کند.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت ادامه داد: در برآوردهای فنی، یک واحد تسهیلات در این زنجیره می تواند معادل 3 واحد تسهیلات دریافت کنند و با این طرح به و جلوگیری از انحراف منابع کمک می کند.

نیازی در پایان گفت: دستورالعمل طرح زنجیره تأمین هفته گذشته توسط بانک مرکزی ابلاغ شد که با دو بانک به صورت آزمایشی اجرا کردیم و در هفته آینده با 7 بانک ادامه خواهیم داد.